Pasif Puanları ve Pasif Ağacı

Oyunda her karakter için aynı pasif ağacı vardır ve 3.1 yaması itibari ile toplam olarak 1325 adet pasif puanı mevcuttur. Pasif ağacı büyük bir ağdan oluşur ve içerisinde karakterinizi güçlendirecek yapısal(Stat) ve niteliksel(Attributes) puanlar vardır. Her karakter aynı pasif ağacını kullanıyor olsa bile, başlangıç konumları farklıdır. Oyunda seviye atladıkça ve görev yaptıkça pasif puanı almaya hak kazanırsınız ve bu puanlarınızı bir birine bağlı olmak şartı ile pasif ağacı üzerinde harcayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için video anlatımımıza bakabilirsiniz.

Oyun içi mekaniği

Oyunda seviye atladıkça +1 pasif puanı kazanırken en üst seviye olan Level 100 olduğunuzda +99 Pasif puanına sahip olursunuz ve görevlerden de en fazla 22 ile 24 arasında pasif puanı elde edebilirsiniz. Yaptığınız sınıf seçimine dayalı olarak eğer Scion seçerseniz +5 pasif puanı fazladan elde edebilirsiniz. Oyunda seçtiğiniz sınıfa göre belirli ayrıcalıklara sahip pasif ağacı bölgelerinde başlayabilirsiniz. Örnek olarak tek el Sword kullanacaksanız eğer Duelist ya da Ranger bölgesinden başlamak size ekstra bir avantaj sağlayacaktır ve daha az pasif puanı harcayarak, daha çok tek el Sword geliştirmesine ulaşabileceksiniz. 

Oyunda karakter yapılandırma özetinizi “C” tuşuna basarak görebilirsiniz. Bu özet sayfası size saldırı ve savunma bilgilerinizi bir özet halinde görüntüler ve bu bilgiler ışığında karakteriniz üzerindeki eksiklikleri bulup düzeltmenize olanak sağlar.

Ascendancy (Uzmanlık Sınıfı)

Oyunda her karakterin uzmanlık sınıfı seçmeye hakkı vardır ve Scion hariç diğer bütün sınıflar, 3 ayrı uzmanlık sınıfını seçebilirler. Bu sınıflar arasında sadece Scion tek uzmanlık sınıfı seçebilir fakat kendisi tam karma bir sınıf olduğundan seçimine göre diğer uzmanlık sınıflarındaki bazı özellikleri kullanabilir.

 

Pasif Ağacı Yapısı ve Karakterler

 

Pasif ağacı aşağıdaki özelliklere sahiptir ;

  • 3 farklı fakat aynı büyüklükteki bölgeden oluşarak bir birine bağlanır ve orta kısımdaki pasif kümesi ile birleşirler. Bu bölgelere kuzey ya da mavi, Güney doğu ya da kırmızı, Güney batı ya da yeşil bölgeler denilebilir.
  • Kuzey ya da mavi bölge diyebileceğimiz bölge, çoğunluk ile büyü yeteneği(Spell) geliştirmelerinin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede ağırlıklı olarak Intelligence, element yetenek hasarı, enerji kalkanı, wand hasarları vs gibi büyü yeteneklerine dair her pasif puanını bulabilirsiniz. Genelde mavi renkte olan bölge, Skill Gem yeteneklerinin hasar geliştirmelerinde kullanılan bölgedir.
  • Güneydoğu ya da kırmızı bölge diyebileceğimiz bölge, çoğunluk ile fiziksel saldırı(Melee) geliştirmelerinin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede ağırlıklı olarak Strength, fiziksel saldırı, zırh ve yakın dövüş adına ihtiyacınız olan bütün pasif puanlarını bulabilirsiniz. Genelde kırmızı renkte olan bölge, Skill Gem yeteneklerinin hasar geliştirmelerinde kullanılan bölgedir.
  • Güneybatı ya da yeşil bölge diyebileceğimiz bölge, çoğunluk ile menzilli saldırılar(Ranged) geliştirmelerinin bulunduğu bölgedir. Bu bölgede ağırlıklı olarak Dexterity, menzil saldırı, savuşturma ve menzilli saldırılar adına ihtiyacınız olan bütün pasif puanlarını bulabilirsiniz. Genelde yeşil renkte olan bölge, Skill Gem yeteneklerinin hasar geliştirmelerinde kullanılan bölgedir.
  • Oyunda yeni karakter açtığınızda, açtığınız sınıfa göre belirli bir bölgede başlarsınız. Örnek olarak Witch ile başlarsanız kuzey bölgesinde başlarsınız ve büyü yetenek geliştirmelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Marauder ile başlarsanız güneydoğu bölgesinde başlarsınız ve fiziksel saldırı geliştirmelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Ranger ile başlarsanız güneybatı bölgesinde başlarsınız ve menzilli saldırı geliştirmelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu bölgeler arasında kalan sınıflar ise karma sınıflar olup, ortasında başladıkları sınıfların yeteneklerine kolayca ulaşabilirler.
  • Oyunda genelde birkaç ekstra pasif puanı harcayarak istediğiniz yetenek geliştirmesini alabilirsiniz. Oyundaki bu sistem ile gelişmiş karakter yapılandırmalarına ulaşabilir, sınıf ayırt etmeksizin her yapılandırmayı deneyebilirsiniz.

Pasif puan çeşitleri

Pasif puanları, pasif ağacında 4 farklı şekilde bulunurlar ;

  • Basit pasifler : Normal boyuttaki niteliksel veya yapısal puan veren pasif puanlarıdır. 
  • Notable pasifler : Ekstra birkaç özellik veren puanlardır. Bu puanlar pasif ağacında biraz daha büyük bir şekilde bulunurlar.
  • Jewel Sockets İçerisine Jewel denilen oyun içinde bulabileceğiniz eşyaları koyabilirsiniz. Açıldıklarında hiçbir özellik vermezler ve içerisine konulan Jewel eşyasının özelliklerini karakterinize aktarırlar. Pasif ağacında toplam olarak 21 adet Jewel Socket yeri mevcuttur.
  • Keystone pasifler : Bu pasifler eşsiz ve güçlü puanlardır. Alındıklarında karakterinizi büyük bir ölçüde etkileyebilir ve bu sizin oyun şeklinizi tamamen değiştirebilirler.
error: İçerik kopyalanamaz!